12.juunil kell 17.00 kohtusid Rocca AL Mare Eesti Vabaõhumuuseumis erinevate Tallinna Lasteaedade hoolekogude esindajad, kellega arutasid teiste seas Lastevanemate Liidu koolitajad  hoolekogude kitsaskohti ja häid lahendusi. Liivia Tuvike Lastekaitse Liidu Koolituskeskuset tutvustas „Kiusamisest vaba lasteaed” projekti.

 

30.september – Õpilainele häälestamise päev.

Eesti Lastevanemate Liit ja Tallinna Lasteaedade Hoolekogude Liit kutsusid augusti viimasel laupäeval ehk 30. augustil kell 11 – 14 kokku eelmisel õpiaastal suuremat aktiivsust ja head tahet näidanud lasteaedade juhatajad ja hoolekogud. Kohtumispaigaks oli Tallinna Kadaka Lasteaed  Mustamäel.

Päevakorras oli kaks teemat: esmalt, miks ja kuidas investeerida oma aega ja võimalusel ka raha lasteaia toetamiseks. Arutelu juhtis mentor Asko Talu, üks Eesti parimaid kvaliteediprotsesside ja isikliku arengu asjatundjaid. Teiseks rääkisime sellest, kuidas lapsevanemana tunnustada neid inimesi, kes aitavad igapäevaselt lasteaias meie laste arengukeskkonda luua. Arutelu juhtis Aivar Haller, kes on mentorina aidanud viimase paarikümne aasta jooksul üles ehitada mitmeid ettevõtteid, organisatsioone ja kogukondi.

Kahe teema vahele jäi väike vaheaeg, et osavate kokkade suupisteid maitsta. Jagus põnevat tegevust ka lastele, kes said  õues omi mänge mängida kolme tubli õpetaja kaasabil. Osales umbes 30 – 40 täiskasvanut ja samapalju lapsi.

Kohtumise lõpus tunnustasime toimiva ja hea koostöö eest teatripiletitega lasteaia direktoreid ja hoolekogude esimehi.

25.september – Kasekese Lasteaias toimus hoolekogu koolitus. Mõtteid koolituselt – hoolekogul võiks olla oma aastaplaan ja selle peamine eesmärk oleks toetada lasteaia aastaplaani just  traditsiooniliste sündmuste läbiviimisel (õpetajate päev, jõulud, isadepäev jne).

29.september – TLHL aktiivgrupi kohtumine.

2.oktoober. Pressiteade õpetajate päeva puhul, juhtimaks avalikkuse tähelepanu lasteaiaõpetajate tunnustamisele. Pressiteatele reageeris Ülo Vooglaid, kes saatis nii teate kui ka oma täiendava teemaarenduse alushariduse tuleviku osas Riigikogu hariduskomisjonile ja haridustöötajate listi, kus see omakorda tekitas arutelu.

13.oktoober kell 13.00 -16.00 GeniusUS  kohtumine Õpetajate majas.

Koostööprojekt geniustallinn.haridus.ee.GeniUS mudel on mõeldud paremate lahenduste leidmiseks avalike teenuste kujundamisel linnades, kasutades avatud innovatsiooni põhimõtteid.

Yorki linn Inglismaal algatas avaliku foorumi „GeniUS“ ideede, loovuse, koostöö ja innovatsiooni edendamiseks. GeniUS mudel tekkis ideest, et parimad lahendused leitakse erinevate huvigruppide kaasamisel.Tallinna Haridusamet osaleb partnerina projektis, mille käigus oodati huviliste ideid ja mõtteid haridusteemalise väljakutse lahendamiseks.

Töörühma kuuluvad Tallinna Haridusameti, Tallinna Koolijuhtide Ühenduse, Tallinna Alusharidusjuhtide Ühenduse, Tallinna Õpilasesinduse, Tallinna Lasteaedade Hoolekogude Liidu, Eesti Õpetajate Liidu, Tallinna Ülikooli, Eesti Kvaliteediühingu, Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ja Nordea Panga esindajad.

16.oktoober –  Kihnu Lasteaias koolitus. Tekkis väga põnevaid mõtteid, kuidas lapsevanemad saaksid anonüümselt kodulehe kaudu oma muredest hoolekogule kirjutada.

28. oktoobril osales TLHLesinaine Pille Raud Arhitektuuri- ja DisainigaleriisEesti Arhitektide Liidu aastanäituse avamisel ja uuris, milline võiks olla üks tuleviku lasteaed.Näitus “Mängiv inimene. Kaheksa visiooni lasteaedade arhitektuurist”keskendus lastele mõeldud ruumile.Põhirõhk ideede teostamisel oli lapse arenguks vajalikul aktiivsusel ja lapse jaoks ruumi atraktiivseks muutmisel.

Näituse avamise eel toimus vestlusring lastele disainitud keskkonnast, kus osalesid lisaks arhitektidele Haridus- ja Teadusministeeriumi Üldharidusosakonna peaekspert Tiina Peterson ja lasteaia Väike Päike tegevjuht Grete Miilen.

Eesti Arhitektide Liidu kuraatornäituste sarja käivitajaVillem Tomiste sõnul on just arhitektidneed, kes saavad katsetada reaalse maailma ja kunsti vahelise piiriga, et uusi ideid realiseerida.

18.november – etendus  „Alustame algusest” Vaba Lava teatrikeskuses, vaheajal ühise kohvilauga. Tunnustamise sündmus head koostööd tegevatele hoolekogudele. Osales 9 lasteaeda. Meeleolukas taaskohtumine heade koostööpartneritega.

23.november – Koolitus  Lasteaed Päikene Põhja –Tallinnas. Koolituselt tekkis erinevaid mõtteid lapsevanemate kaasamise osas: kutsuda lasteaeda lapsevanemaid koos lastega tegelema (aidata lapsevanematel õppida oma lapsega mängima), et lapsevanem saaks rohkem infot, mida lasteaias siis päeval tehakse (kuidas toimub õppimine, millest päev koosneb?). See teadmine aitaks väärtustada ja toetada õpetajate tööd. Kuidas seda teha – näide: üks ema veetis päeva lapse lasteaias ja pildistas lapsi päeva jooksul ning tegi sellest näituse ja jagas teiste lapsevanematega.  Enamasti on õpetaja lasteaia sündmustes korraldaja rollis (hoolekogu võtaks korraldaja rolli enda peale ja nii jääks õpetajatelevõimalustutvustada, mida nad lasteias teevad ning vastata küsimustele).

27.oktoober – TLHL aktiivgrupi kohtumine.

3. – 4.november– GeniusUS  seminar leidmaks lahendusi „Kuidas kujundada kodulähedane lasteaed ja kool sinu ootustele vastavaks”. Piret Soosaar TLHL juhatuse liige juhtis töögruppi „Kuidas tagada avatud ja innovatiivne õpikeskkond „  ja TLHL esinaine Pille Raud osales seminari zürii töös.

11.november – Haridusameti Hoolekogude teabepäev,kahe ettekandega. Pille Raud tutvustas  TLHL lähiaja suuremaid tegemisi („Toetan ja tunnustan” kampaaniat, aktiivgrupi tööd, infokanaleid –uudiskirjaga liitumise võimalust ja kodulehte) ning Piret Soosaar jaVlada Schotter tutvustasid liidu koolitusi.

20.november –  Lasteaed Sinilind koolitus.

26.november – Seminar „Hoolekogu kui võimalus” Tallinna vabas waldorfkoolis, arutelu hoidis Aivar Haller.

28.november –  GeniusUS seminari kokkuvõttev kohtumine, kus arutati, kuhu ideedega edasi minna. Kuidas arendada edasi töögruppides tekkinud ideid ja need tööle panna.